Bilim

Çinli Bilim İnsanları, Kalabalık İnsanların Kontrolü İçin Silah Geliştirdi

Çin Bilimler Akademisi, isyanları bastırmak için kullanılacak ilk taşınabilir sonik silahı geliştirdi. Akademi, kendi internet sitesinden, sonik silahla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, askeri ve kolluk kuvvetleri ile ortak yapılan bir çalışmanın sonucunda tüfek şeklinde düşük frekanslı ses dalgalarını kullanan bir silahın geliştirildiği belirtildi. 

Bilim insanlarına göre geliştirilen sonik silah, düşük frekanslı ses dalgaları ile insanların kulak zarı, göz bölgesi, mide, karaciğer ve beyininde aşırı rahatsızlığa neden olacak. 

1940’lı yıllarda yapılan araştırmalar, düşük ses frekanslı ses enerjisinin, yoğunluğuna maruz kalmaya bağlı olarak, baş dönmesine, baş ağrısına, kusmaya, bağırsak spazmına, istem dışı dışkılamaya ve kalp krizine sebep olacağını ortaya çıkarmıştı.

Düşük ses enerjisi frekansını kullanarak ortaya çıkarılacak silahlar bugüne kadar tip olarak çok büyük ve araçlara monte edilebiliyordu. Araçlara monte edilen bu silahların düşük ses frekansı üretmesi için bobinlerinden sürekli olarak elektrik geçirilmesi gerekiyordu. Bunun için de büyük ve istikrarlı bir güç kaynağına ihtiyaç duyuluyordu.

Çin’in 2007 yılında çalışmasını başlattığı sonik silahın ise çalışma prensibi, klasik sonik silahlardan farklı. Projenin önde gelen bilim insanlarından Profesör Xie Xiujuan, cihazın inert bir gaz içeren tüple çalıştığını söyledi. Tüpün içerisinde olan gaz parçacıkları ısı etkisi ile titreşim hareketi yapıyor ve derin, monoton bir ses yayıyor.

Çin Bilim Akademisi, sonik silahın prototipinin saha ve üçüncü taraf testlerinden başarıyla geçtiğini, insan vücudu üzerindeki etkilerinin değerlendirildiğini açıkladı. 

Cihaza dair, sadece Çin Bilim Akademisi toplantısında masada duran tüfek görüntüsü hariç bir fotoğraf yayınlanmadı. Silah hakkında açıklama yapan Xie Xiujuan’da silahın kullandığı frekans ve etkili menzili gibi detayları vermeyi reddetti. 

Çin’in askerlerinin ya da polisinin bu silahı kullanmış olabileceğine dair bir rapor bulunmuyor.

Yazının devamı...
Bilim

Dünya Dışı Yaşamın İpucu Olan Yıldızın Sanıldığı Kadar Özel Olmadığı Anlaşıldı

2015 yılında, KIC 8462852 adlı, bizim yıldızımız olan Güneş’ten biraz daha büyük ve sıcak bir yıldızın ışığının azaldığı ortaya çıktı. Bu azalma geçici bir süreliğine gerçekleşiyordu. Daha da önemlisi bu olay, sistematik olarak tekrar etmiyordu, yani bu bir gezegenin ya da gaz kütlesinin işi değildi. Bilim insanları bu işin arkasında oldukça da gelişmiş bir uzaylı ırkının olabileceğini düşünüyordu. 

Araştırmacılar, başka yıldızlarda da benzer bir davranış şekli keşfetti. 2015 yılında KIC 8462852’in garip davranışlarını ortaya çıkaran araştırmacı Tabatha “Tabby” Boyaijan, cismin ışığının %22 azaldığını ortaya çıkarmıştı. Yıldıza daha sonra Boyaijan Yıldızı adı verilmişti.

Bu durum da akıllara bir Dyson Sphere’i getirmişti. Matematikçi ve Fizikçi Freeman Dyson’ın tavsiye ettiği bu mega yapılar, bir yıldızın ışığını tam olarak kullanabilmek amacıyla etrafında bir küre oluşturulmasına dayanıyor. Avengers: Infinity War filminde Thor’a balta yapmaya gittikleri yerdeki “ocak” aslında bir Dyson Sphere idi örneğin. Her zaman durum böyle olacak diye bir kaide yok elbette, bu yapı pekala hareketli güneş panellerinden de oluşabilir. 

Araştırmacı Edward Schmidt, bu yıldıza benzer başka yapılar da ortaya çıkardı. Schmidt, Kuzey Gök Değişken Araştırması’ndan gelen, Nisan 1999 ile Mart 2000 arasını kapsayan döneme ait verileri özel bir yazılımla inceledi. Bu testlerde 14 milyon cisimden gelen parlaklık verileri test edildi. 

Schmidt daha sonra benzer şekilde kararma yaşayan 21 yıldız keşfetti. Bu yapıların 15’i, ilk keşfedilen Boyaijan Yıldızı gibi yavaş şekilde parlaklık değişimi yaşıyor. 6’sında ise parlaklık değişimi çok hızlı şekilde gerçekleşiyor. 

Bu yıldızlar genelde ya Güneş ile benzer boyutlardaki yıldızlar oluyor ya da Güneş’in iki katı boyundaki kızıl devler oluyor. Schmidt, bu yıldızların bir kısmını katalogları yüzünden göremediklerini de söylüyor. 

Schmidt, özellikle parlaklıkları hızlı değişen cisimleri incelemeyi amaçladığını belirtiyor. Araştırmacının elde ettiği sonuçlar, The Astrophysical Journal Letters’da yayımlandı. 

Yazının devamı...
Bilim

Tehlike Çanları Çalıyor: Son 50 Yılda Bir Kıtada 3 Milyar Kuş Öldü

Science dergisinde perşembe günü yayınlanan bir makale, ABD ve Kanada’daki kuş popülasyonun yaşadığı büyük ekolojik krizi ortaya çıkarmış oldu. Cornell Üniversitesi’nden Ken Rosenberg’in başyazarı olduğu makaleye göre, 1970 yılından beri ABD ve Kanada’da 3 milyar kuş öldü. Bu rakam bütün kuş türünün, yetişkin üreme popülasyonunun yüzde 29’unu oluşturuyor. 

Ken Rosenberg yaptığı açıklamada, “Tehdit altındaki türlerin devam eden nüfus düşüşlerini görmeyi bekliyorduk. Ancak ilk sonuçlar, arka bahçemizdeki kuşlar da dahil olmak üzere tüm habitatlardaki kuşların arasında yaygın kayıplar olduğunu gösterdi” dedi. 

Araştırmacılar, çalışmada uzun vadeli kuş araştırmalarının elde ettiği rakamlar ve radar istasyonları tarafından toplanan göç verilerini uzun yıllara yayılacak şekilde incelediler. Yapılan inceleme sonrasında, kuş popülasyonunda yaşanan kayıpların ormanlardan otlak arazilere kadar bir çok yaşam alanına yayıldığı ortaya çıktı. 

Bilim insanlarının yaptığı çalışma, kuş popülasyonunda yaşanan bu büyük kayıbın nedenine derinlemesine bir açıklama yapmıyor. Ancak yaşam alanı kaybı, iklim değişikliği, düzensiz hasat ve insan kaynaklı diğer ölüm türlerinin kuş popülasyonundaki bu büyük kayba katkıda bulunduğu belirtildi.

Çalışmada ortaya çıkarılan bu yok olma eğilimi sadece ABD ve Kanada ile sınırlı değil. Kuş popülasyonundaki ABD ve Kanada’daki bu büyük azalışı, küresel kuş nüfus kayıplarını da ortaya çıkardığı makalede belirtildi. 

Kuş popülasyonu üzerinde çalışma yapan araştırmacılar, ortaya çıkardıkları verileri paylaşmak için “3 Billion Birds” isimli bir internet sitesi de açtılar. 

Yazının devamı...
Design

iPhone 11 Nasıl? İşte Ön İnceleme Raporu!

Apple, geçtiğimiz sene de 3 modelle karşımıza çıkmış ve bunlardan en ucuz model olarak iPhone XR’ı tanıtmıştı. Bu sene de yine 3 modelle sahneye çıkan Apple, bu kez “X” ve “R” gibi takılardan kurtularak direkt olarak yeni seriyi “11” olarak isimlendirdi ve taban model olarak da iPhone 11’i belirledi. Yani kısacası iPhone 11 için, iPhone XR’ın yenilenmiş hali diyebiliriz.

iPhone 11 Pro Max tanıtıldı

Peki, iPhone 11’in fiyatı ne kadar? Apple’ın Steve Jobs Theater‘da belirttiğine göre iPhone 11, 6 farklı renk seçeneğiyle beraber 699 dolar ile raflarda yer alacak. Bu 64 GB’lık model için geçerli olan fiyat. Tam fiyatlar ise şöyle:

  • 64 GB iPhone 11 fiyatı: 699 $
  • 128 GB iPhone 11 fiyatı: 749 $
  • 256 GB iPhone 11 fiyatı: 849 $

Elbette henüz iPhone 11 Türkiye fiyatı belli değil. Üzerine vergiler de gelince iPhone 11 kaç paradan satışa çıkacak, bunu ileriki günlerde göreceğiz.

iPhone 11: Kamera

iPhone 11: Kamera

iPhone 11 ailesinin belki de en dikkat çekici yanlarından biri kuşkusuz kamera. iPhone 11 ile 2 farklı lense yer veren Apple, diğer modellerde lensleri çoğaltmış durumda. 3 telefonun da benzer noktası, tüm lenslerin arkada kare bir alanda toplanmış olması.

İLGİLİ HABER Yedinci nesil iPad tanıtıldı

iPhone 11’in arkasında 2 kamera yer alıyor. Bunlardan biri 12 MP ölçüsünde geniş açılı ana kamera olurken, bir diğeri ise yine 12 MP ultra geniş açılı kamera. Ana kamerayı 6 element lensten oluşturan Apple, ikinci kamera için 5 element tercih etmiş. Yüzde 100 Focus Pixel desteği sunan 26 mm’lik ana kamera, optik imaj sabitleyiciye sahip ve f/1.8 diyafram açıklığında. İkinci kamera ise 13 mm ve f/2.4 diyafram ile 120 derecelik geniş görüş açısına sahip.

iPhone 11’in kameralarına kazandırılan yetenekler arasında gelişmiş resim işleme mevcut. Fotoğrafın farklı bölgelerine farklı geliştirmeler uygulayarak çoklu fotoğraftan tek işlenmiş fotoğraf elde edebilen kamera, ayrıca Gece Modu‘nu da destekliyor pek tabii. Ortam karardığında otomatikman devreye giren bu mod, Apple’ın iddiasına göre oldukça ideal.

Video konusunda da yine iPhone XR gibi 4K video kaydı yapabilen iPhone 11, 2x optik zum, 5x dijital zum özelliğine sahip.

iPhone 11’in kameraları ile yaptığımız çekimler ilk izlenim için gayet iyi görünüyoru. Ancak elbette Apple’ın iddialı olduğu Gece Modu versiyonunu yormak için, düşük ışık çekimleri yapmak gerekiyor. Bunun için de iPhone 11’i detaylı olarak incelememiz gerekiyor.

Ancak kabaca iPhone 11’in kameraları için şunu söyleyebiliriz: Apple, iPhone 11’de modaya uyarak, iPhone XR’ın halihazırdaki kamerasının yanına 120 derecelik ultra geniş açılı bir lens daha eklemiş ve sahneye çıkmış.

Ön kameraya gelirsek, iPhone 11’de, iPhone XR’a göre güncellemede bulunan Apple, burada da 12 MP lense yer veriyor. f/2.2 diyaframlı olan bu ön kamera, HDR desteğine ve iPhone XR’dan farklı olarak 4K 60 kare video kayıt yeteneğine sahip. Ha, bu arada iPhone 11’de ağır çekim selfie özelliği yer alacak. Apple buna “slofie” adını veriyor.

iPhone 11: Tasarım

iPhone 11: Tasarım

iPhone 11’in tasarımına gelirsek, iPhone XR ile oldukça benzeştiğini söyleyemek lazım. Hatta iki telefon birebir aynı ölçülerde kasaya sahip ve aynı ağırlıktalar. iPhone 11 de tıpkı XR gibi 150.0 mm uzunluğunda, 75.7 mm genişliğinde ve 8.3 mm kalınlığında. Ağırlığı da 194 gram.

İLGİLİ HABER Apple Watch 5 tanıtıldı

Renkler bakımından, çevre tasarımı anlamında da neredeyse XR kopyası duran iPhone 11, ön ve arka yüzüyle cam malzemeye sahip. Çerçeveleri de yine 7000 serisi alüminyumdan oluşan iPhone 11, IP68 sertifikasıyla beraber suya karşı da dayanıklı yapıda tasarlanmış.

Tasarım bakımında iPhone XR ile iPhone 11 arasında yine “kabaca” tek fark, iPhone 11’in arkasındaki 2’inci kamera.

iPhone 11: Ekran

iPhone 11: Ekran

iPhone 11’in ekranı 6.1 inç boyutunda. Tıpkı iPhone XR gibi 828×1792 piksel, yani HD+ çözünürlüğünde gelen ekran, yine IPS LCD panelden oluşuyor. Yani diyebiliriz ki iPhone 11’in ekranında da iPhone XR’a göre bir değişiklik yok. 19.5:9 görüntü oranı, 326 ppi piksel yoğunluğu yine aynı şekilde karşımıza çıkıyor ne yazık ki.

İLGİLİ HABER iPhone 11 Pro tanıtıldı

iPhone 11: Teknik Kadro ve Diğer Özellikler

iPhone 11: Teknik Kadro ve Diğer Özellikler

iPhone 11, iOS 13 işletim sistemiyle beraber geliyor. Ayrıca işlemci de iPhone 11’de yenilendi. Artık A13 Bionic işlemciyi kullanacak olan Apple, 7nm+ fabrikasyon sürecinin eseri olan bu işlemcisiyle beraber, şu an pazardaki en hızlı işlemci sahibi olduğu iddiasında.

İLGİLİ HABER iPhone 11 tanıtıldı

Öyle ki tanıtımda sahnelediği bir fotoğrafta, iPhone 11 sahip olduğu A13 Bionic işlemcisiyle, A12 Bionic CPU’lu iPhone XR, Snapdragon 855 işlemcili Galaxy S10+ ve Kirin 980 işlemcili Huawei P30 Pro‘nun önünde yer alıyor. Elbette bu Apple’a göre böyle. Direkt olarak benchmark testlerini iPhone 11 üzerinde çalıştırmadan bu konuda kesin bir şey söylemeyeceğiz.

Grafik tarafı ise, gerçekten de oldukça başarılı işliyor gibi görünüyor. Ancak yine de iddia edildiği gibi görüntüler bir “konsol sınıfında” değil, onu da söylemek lazım.

Bu arada iPhone 11’de, XR’a farklı olarak 802.11ax desteği mevcut. Bluetooth 5 ise aynı şekilde var. Fakat 5G desteği iPhone 11’de yer almıyor.

Son olarak iPhone 11’in 3110 mAh kapasitesinde bir bataryaya sahip olduğunu ve 18W’lık bir şarj desteği gösterdiğini söyleyelim. Ancak kutuda bu hızlı şarj adaptörünü göreceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü Apple.

Erken Karar

Erken Karar

iPhone 11, iPhone XR’ın işlemci ve kamera konularında güncellenmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. Yani açıkça kısacası, iPhone XR sahiplerinin iPhone 11’e geçmeleri için herhangi bir sebepleri bulunmuyor diyebiliriz. Yine de tercih elbette sizlerin.

Yazının devamı...
Lifestyle

Creating a functional workspace

By the same illusion which lifts the horizon of the sea to the level of the the sable cloud beneath was dished out and the car seemed to float in the middle of an dme illusion which lifts the horizon of the sea to the level of arof sable cloud beneath was dished out and the car seemed to float in the middle of an dme illusion which lifts the horizon of the sea to the level middle of an dme illusion which lifts the horizon of the sea to the level of arof sable cloud beneath was dished out and the car seemed to float in the middle of an dme…

Yazının devamı...
Design

Inspiring brand campaigns

By the same illusion which lifts the horizon of the sea to the level of the the sable cloud beneath was dished out and the car seemed to float in the middle of an dme illusion which lifts the horizon of the sea to the level of arof sable cloud beneath was dished out and the car seemed to float in the middle of an dme illusion which lifts the horizon of the sea to the level middle of an dme illusion which lifts the horizon of the sea to the level of arof sable cloud beneath was dished out and the car seemed to float in the middle of an dme…

Yazının devamı...
Back to Top